akdeniz tipi beslenmeye nasıl başlanır, akdeniz diyeti nasıl yapılır
Sağlıklı Beslenme

AKDENİZ TİPİ BESLENMEYE NASIL BAŞLANIR? 7 ETKİLİ ADIM

Akdeniz tipi beslenme diğer adıyla Akdeniz diyeti en sağlıklı yaşam tarzı kabul edilen ve herkesin hayatına kolaylıkla uygulayabileceği bir beslenme modelidir. Sadece bir diyet olmaktan öte Akdenizliler için bir yaşam tarzına dönüşmüş olan Akdeniz diyeti, zorlayıcı kısıtlamalar olmadan sağlıklı beslenmeyi öğrenmeye ve bunu sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı oluyor. Hakkında yapılan sayısız araştırma sonucu sağlık üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış Akdeniz tipi beslenmeyi, hayatınıza dahil etmeye ufak ama etkili adımlarla başlayabilirsiniz. Siz de Akdeniz tipi beslenmeye nasıl başlanır? diye merak ediyorsanız işte uygulayabileceğiniz 7 etkili adım!

1)Öğünlerdeki sebze tüketiminizi arttırın.

akdeniz tipi beslenmeye nasıl başlanır, akdeniz diyeti nasıl yapılır, akdeniz diyeti listesi, 7 etkili öneri

Sebzeler hem posa açısından hem de vitamin ve mineral açısından sağlıklı beslenmenin temel basamaklarından bir tanesi. Akdeniz tipi beslenmede özellikle Akdeniz otlarıyla yapılan zeytinyağlı sebze yemekleri ve çeşit çeşit salatalar sıkça tercih edilir. Sebzelerle pek aranız yoksa Akdeniz mutfağının sebze yemeklerine ve salata tariflerine mutlaka bir şans verin. Böylece sebze tüketiminizi arttırmaya başlayıp Akdeniz tipi beslenmeye ilk adımızı atabilirsiniz.

2)Sağlıklı yağları tercih edin.

Akdeniz tipi beslenmenin olmazsa olmazı zeytin ve zeytinyağıdır. Kahvaltınıza zeytin ekleyip yemeklerde kullandığınız yağı zeytinyağı ile değiştirebilirsiniz. Akdeniz diyetinde daha çok zeytinyağı kullanılsa da avokado yağı, fındık yağı gibi sağlıklı yağlar da tercih edilir. Bunun yanında hem protein hem de sağlıklı yağ için çiğ fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler günlük beslenmede kendine mutlaka yer bulur.

akdeniz tipi beslenmede zeytinyağı, tabağa zeytinyağı döken kadın

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR? HANGİ ZEYTİNYAĞINI TERCİH ETMELİYİZ?

3)Rengarenk meyvelere sofranızda yer açın.

Vitamin deposu rengarenk meyveler hem bağışıklığı güçlendirmede hem de posa ihtiyacını karşılamada oldukça önemlidir. Ara öğünlerinizi meyvelerle süslemeye başlayabilirsiniz.

4)Rafine tahıllar yerine tam tahılları tercih edin. Kurubaklagilleri unutmayın!

Tam tahıllar rafine edilmiş tahıllara göre besin değeri açısından daha zengindir. Bu yüzden Akdeniz tipi beslenmede tam buğday, ekşi mayalı ekmek, çavdar, yulaf gibi tahıllar daha çok tercih edilir. Bunun yanı sıra kuru fasulye ve nohut gibi kurubaklagiller de sofralarda sıkça yer alır.

5)Haftada 2 kez deniz ürünleri tüketin.

Akdeniz tipi beslenme, Akdeniz ülkelerinden çıkmış bir yaşam tarzı olduğu için deniz ürünlerinin bu beslenmede yeri büyüktür. Haftada 2 kez tüketeceğiniz balık gibi deniz ürünleri omega 3 ihtiyacınızı karşılayıp Akdeniz diyetini hayatınıza dahil etmenize yardımcı olacaktır.

akdeniz diyetinde balık, tabakta balık, haftada iki kez balık

6)Kırmızı et yerine beyaz et!

Akdeniz diyetinde kırmızı et tüketimi azaltılır. Bunun yerine daha çok tavuk eti ve balık eti gibi beyaz etler tercih edilir.

7)Süt ve süt ürünleri tüketin.

Kalsiyum deposu süt ve süt ürünlerini ana veya ara öğünlerde her gün sofranıza ekleyin.

Akdeniz yaşam tarzı ve fit tarifler için sayfadaki diğer yazılara göz atabilirsiniz. Bu yazıyı faydalı buyduysanız arkadaşlarınla paylaşmayı unutmayın. Daha fazlası için Aysbelle’i aşağıdaki sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

INSTAGRAM:

AYSBELLE

AYSBELLE HOME

YouTube:

Aysbelle YouTube Kanalı