narın faydaları nelerdir, narın yararları
Haftanın Besini

Narın Faydaları Nelerdir?

Yıllardan beri bolluğun ve bereketin en önemli sembollerinden biri olan nar, sağlık açısından çok önemli faydalara sahiptir. Peki narın faydaları nelerdir? Gelin nar meyvesini daha yakından inceleyelim.

narın faydaları nelerdir, narın faydaları, narın sağlık üzerine etkileri, nar antioksidan, nar sağlıklı mıdır, neden nar yemeliyiz, günlük ne kadar nar yemeliyiz, narın içinde neler var

Narın içinde neler var?

Nar 100 gramında yaklaşık 80 kalori ve 1,7 gram protein içermektedir. Bunun yanı sıra magnezyum, potasyum, C vitamini ve folik asit açısından da oldukça zengindir. İyi bir lif kaynağı olan narın 100 gramında 4 gram lif bulunmaktadır.

Nar güçlü bir antioksidandır.

Nar, içerdiği fenolik bileşikler sayesinde güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kalp sağlığını korur.

Nar kan dolaşımını kolaylaştırarak kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur ve tansiyonu dengeler.

Lif oranı yüksektir.

Narın faydaları nelerdir, narın içinde hangi vitaminler var, narda hangi vitaminler var, nar sağlıklı mı, narın faydaları, narın yararları, nar hangi mevsimde yenir

Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsakların çalışmasını destekler. Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak kabızlık ve hazımsızlık gibi problemlerin azalmasını sağlar. Ayrıca yüksek lif içeriği tokluk hissini arttırır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: Narlı, Elmalı Yulaf Lapası Tarifi!

Enfeksiyonlara karşı korur.

Nar, C vitamini başta olmak üzere içerdiği çeşit çeşit vitamin, mineral ve polifenoller sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Özellikle soğuk kış günlerinde enfeksiyonlara karşı koruyuculuk sağlar.

Nar hangi mevsimde yenir?

Eylül ve ekim arası olgunlaşan narlar aralık sonuna kadar marketlerde pazarlarda bulunabiliyor. Tam da nar mevsimi gelmişken bu güzel meyveye sofralarımızda yer açmaya çalışalım.

Merak ettiğiniz diğer besinlere haftanın besini köşesinden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için Aysbelle’ i aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM:

AYSBELLE

YOUTUBE:

Aysbelle YouTube Kanalına Abone Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir