ananasın faydaları nelerdir
Haftanın Besini

Ananası Tanıyalım! Ananasın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme denince akla ilk gelen besinlerden bir tanesi ananas oluyor. Neden bilmiyorum ama sanki ananas yemeden sağlıklı beslenmek mümkün değilmiş gibi düşünülüyor. Tabiki mümkün. Ancak imkanınız varsa neden ananas yemeyesiniz ki? O kadar güzel bir meyve ki hem tadıyla hem de sağlıklı özellikleri ile kendini tercih ettiriyor. Eminim siz de ananası tanıdıkça daha çok seveceksiniz. Hadi gelin ananası daha yakından tanıyalım. 🙂

Ananas, bilimsel adıyla Ananas comosus, Bromeliaceae familyasından olan bir bitkidir. Tropikal iklim meyvesi olan ananas daha çok Brezilya, Filipinler, Kosta Rika gibi ülkelerde üretilmektedir. Üretildiği yere göre tadı tatlı veya biraz daha ekşi olabiliyor. Hafif mayhoş tadı olanlar ise en çok sevilenlerden. Zamanla tüm dünyanın sevdiği bir meyve haline gelen ananas, sağlıklı beslenmeye başlayan kişilerin de göz bebeklerinden biri olmuştur. Bence bunun en önemli sebepleri; hem tadının güzel olması hem de kalorisinin düşük olup besin içeriği sayesinde sağlık üzerine olumlu etkileri olmasıdır. Peki ananasın besinsel özellikleri ve faydaları nelerdir?

İlgini Çekebilir: Metabolizma Hızlandırmanın 5 yolu!

Ananasın Besin Öğeleri

Ananasın 100 gramı 50 kaloridir. Ananasın makro besin öğelerinin çoğunluğunu karbonhidrat oluştururken, bunu protein ve çok az miktarda da yağ takip eder. Mikro besin öğelerine bakacak olursak potasyum, sodyum, kalsiyum, A vitamini ve C vitamini gibi faydalı bileşikleri içerir.

İlgini Çekebilir: Akdeniz Diyeti Nedir?

Ananasın Faydaları

  • C vitamini içeriği sayesinde serbest radikalleri bağlar ve oksidasyonun önlenmesine yardımcı olur. Yine C vitamini sayesinde kollojen üretimine destek olarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.
  • 100 gramında yaklaşık 50 gram C vitamini bulunduğu için 100 gramı bile bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaya yetiyor.
  • 100 gram ananasta yaklaşık 1,5 gram diyet lifi yani posa bulunur. Posa bağırsakların sağlıklı olmasına ve sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

İlgini Çekebilir: Mevsim Geçişlerinde Beslenme: Sonbahara Merhaba!

  • Ananasın en önemli bileşiklerinden biri bromelaindir. Bromelain enfeksiyon veya fiziksel zedelenmeler sonucu meydana gelen ihtihapların iyileşmesinde destekleyicidir. Ayrıca bromelainin kansere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor.
  • Anti inflamatuar özelliğe sahip olan ananas bağışıklığı güçlendirir.
  • Ananas ödem problemi yaşayanlar için ideal besinlerden bir tanesidir. Doğal ödem attırıcı bir besin olarak biliniyor.
  • Diş etlerini güçlendirerek ağız sağlığını destekler.
  • Ananasın kan inceltme özelliği olduğu için kan sulandırcı ilaçlarla tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Diğer merek ettiğiniz besinler için haftanın besini köşesine bakabilirsiniz. Beni instagramdan takip edebilirsiniz.

Instagram Hesaplarım:

Aysbelle

Aysbelle Home

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir