Mercimek çorbası
Haftanın Besini

Mercimeği Tanıyalım!

Mercimek çorbası

Bugün haftanın besini köşesinde sofraların vazgeçilmezi mercimeği inceliyoruz. Sağlıklı beslenme kuralları içinde haftada iki kez kurubaklagil tüketilmesi gerektiğini söylüyoruz. Peki bunun nedeni ne acaba? Bence mercimeğin sağlık üzerine faydalarını anlattığımızda bu sorunun cevabı aklınızda belirmeye başlayacak. Hadi o zaman gelin mercimeği daha yakından tanıyalım!

  • Mercimek yüzyıllardır birçok medeniyet tarafından tüketilmiş oldukça sağlıklı bir besindir. Akdeniz mutfağında oldukça sık kullanılmaktadır.
  • Kırmızısıyla yeşiliyle mercimek en iyi bitkisel protein kaynaklarından biridir. Protein içeriği yüksektir.
  • Potasyum, demir, çinko, magnezyum ve selenyum içermektedir.
  • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler.
  • Mercimek posa bakımından da zengindir. Bu özelliği ile mercimek kan şekeri dengesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Eğer akşama ne pişereyim diyorsanız bu özellikleri ile mercimek çok güzel bir tercih olur. Havalar da yavaştan soğurken sıcacık bir kase mercimek çorbası iyi gider. 🙂

Hazır yeri gelmişken mercimek çorbası için de birkaç ipucu verelim. Bağışıklığı güçlendirmek için mercimek çorbasını yaparken yarım çay kaşığı zencefil ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal ilave ederseniz bu baharatların faydasından da yararlanmış olursunuz. Çorbayı içerken de limon, pul biber ve karabiber ilave ederseniz tam bir kış çorbası özelliği kazanır. 😀

Akdeniz tipi beslenme hakkında daha çok şey öğrenmek istersen bu konuda yazdığımız yazıya şuradan ulaşabilirsin. Daha önce incelediğimiz besinlere ise haftanın besini köşesinden ulaşabilirsin. Fit tarifler başlığının altında ise birbirinden lezzetli tarifleri bulabilirsin. Bizi instagramdan takip edip daha fazla içeriğe de ulaşabilirsin. Sitede dilediğin gibi dolaş. Bir sorun olursa biz hep burdayız.

Keyifli günler! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir