Zeytinyağlı Enginar
Haftanın Besini

Enginarı Tanıyalım!

Zeytinyağlı Enginar

Akdeniz tipi beslenmedeki baş sebzelerden bir tanesi: Enginar. Haftanın besini köşesinde ilk olarak enginarı ele alıyoruz. Akdeniz tipi beslenme nedir diye merak ediyorsanız şuraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca daha çok içerik için beni instagramdan da takip edebilirsiniz. Hadi o zaman gelin enginarı daha yakından tanıyalım. 🙂

Enginar, daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Zeytinyağlı yemek ve Akdeniz tipi beslenme denince akla gelen ilk sebzelerdendir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır.

  • Enginar içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücutta antioksidan etki gösterir. Bu antioksidanlar sayesinde özellikle karaciğer üzerinde koruyucu etkiye sahip.
  • Enginar posa yönünden de oldukça zengin bir besin. İçinde bulunan posa sayesinde bağırsak sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olup sindirim sistemi sağlığını olumlu yönde etkiliyor.
  • Üçüncü bir özellik söylemek gerekirse hem düşük kalorili hem de içerik bakımından zengin olması onu daha da sevimli kılıyor. 😀

Enginar, zeytinyağı ile birlikte pişirilerek daha da sağlıklı hale getirilebilir. Zeytinyağlı enginar yanına makarna ve yoğurt ile sağlıklı ve besleyici bir öğün oluşturabilirsiniz.

Hoşça ve sağlıkla kalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir