avokadonun faydaları
Haftanın Besini

Avokadoyu Tanıyalım: Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Bu hafta inceleyeceğimiz meyve Avokado!

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan avokado, sofralarda sıkça tercih edilmeye başlandı. Kahvaltıda, ara öğünde hatta ana yemeklerin içinde bile avokado görmeye başladık. Tabi avokadonun seveni çok olduğu kadar sevmeyeni de bir hayli çok. Herkesin damak tadına uymayabiliyor. Ancak doğru tariflerle kullanıldığında da bir seven bir daha bırakamıyor. Artık sağlıklı beslenme deyince birçok kişinin aklına avokado gelmeye başladı. Peki avokadonun sağlık üzerine ne gibi etkileri var biliyor muyuz? Gelin bu güzel meyveyi daha yakından inceleyelim.

avokadonun faydaları nelerdir, avokadonun yararları, avokado, avokado nedir, avokadonun besin öğeleri

Avokado yani Persea americana esas olarak Meksika’da yetişiyor. Özellikle son 15 yıldır ülkemizde de yetiştirilme alanlarının artmasıyla tüketim de bir hayli arttı. Akdeniz bölgesi avokadoda başı çekiyor. Avokado, armut şeklinden yuvarlak şekle kadar birçok görünüşte bulunabiliyor. Kabuğu yeşil ve içinde kocaman bir çekirdeği var. Çekirdek ile kabuk arasındaki yeşil kısım tüketilebiliyor. Avokadonun tüketilebilmesi için iyice olgunlaşması gerekiyor. Bu olgunlaşma sırasında kabuk rengi yeşilden siyaha kadar kayıyor. Avokado bu olgunlaşma süresine koparıldıktan bir iki hafta sonra ulaşıyor. Yani marketten aldığınız bir avokadonun dışı sertse onun yumuşaması için biraz beklemeniz gerekecek. Kabuğu ince olanlar oda sıcaklığında 2 – 3 günde olgunlaşırken kabuk kalınlaştıkça olgunlaşma süresi de uzuyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME

AVOKADONUN BESİN ÖĞELERİ:

 • Ortalama bir avokadonun yüzde 75 – 80’ i yağdan oluşuyor. Ama avokado yağı sağlıklı yağ diye adlandırdığımız yağlardan. Doymamış yağ asitleri omega 6 ve omega 9 içeriyor. Bu yağların özelliklerini kaybetmemesi için avokadonun pişirilmeden çiğ bir şekilde tüketilmesi gerektiğini de belirteyim.
 • 100 gram avokado yaklaşık 160 kaloridir. Kalorisi yüksek olduğu için dengeli tüketmekte fayda var.
 • Avokado kendisiyle aynı miktardaki bir muzdan daha fazla potasyum içerir.
 • Folik asit bakımından zengindir.
 • C vitamini, E vitamini ve bazı B vitaminlerini içerir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: ANANASI TANIYALIM, FAYDALARI NELERDİR?

AVOKADONUN FAYDALARI:

 • Tok tutucu bir besin olduğu için özellikle zayıflama süreçlerinde yardımcı olur.
 • İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kalp ve beyin için faydalıdır.
 • Avokado lifli bir besin olduğu için kan şekerinin dengelenmesinde ve bağırsakların sağlıklı çalışmasında yardımcı olur.
 • Yağ içeriği yüksek olduğu için A,D,E ve K gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimini kolaylaştırır.
 • Avokado lutein ve zeaksantin içeriği ile göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Antioksidan özelliği yüksektir. Kendi antioksidan olduğu gibi başka antioksidan özellikteki besinlerle beraber tüketilirse onlardaki antioksidanın da emilimini arttırıyor.
 • E vitamini sayesinde cildi besleyerek daha sağlıklı bir cilt görünümüne yardımcı oluyor.

AVOKADOYU NASIL TÜKETMELİYİZ?

Avokado yağ içeriği yüksek bir besin olduğu için tek başına yemesi biraz zor oluyor. Bu yüzden avokadoyu diğer sevdiğiniz besinlerle birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin sabah kahvaltıda kızarmış ekmeğin üzerine sürerek yiyebilirsiniz. Sizde avokadoyu başka nasıl tüketebilirim diye düşünüyorsanız sağlıklı avokadolu tarifler için web sitesini ve @aysbelle instagram hesabını takipte kalın. Diğer sağlıklı tariflere fit tarifler köşesinden ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir