zeytinyağı çeşitleri nelerdir, hangi zeytinyağını tercih etmeliyiz, en kaliteli zeytinyağı, tabakta zeytin ve zeytinyağı
Zeytinyağı

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir? Hangi Zeytinyağını Tercih Etmeliyiz?

Zeytinyağı, Akdeniz yaşamının ve mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Yüzyıllardır zeytin meyvesinden farklı tekniklerle üretilerek hayatın birçok alanında kullanılmıştır. Akdeniz mutfağında çoğu yemekte ve salatalarda zeytinyağı kullanılır. Zeytin ve zeytinyağı olmadan bir Akdeniz tipi beslenme düşünülemez. Ama her zeytinyağı bir değildir. Zeytinyağının kalitesi, görünümü ve lezzeti; zeytinin cinsi, hasat zamanı, üretim şekli, sıkım yöntemi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Peki bu değişikliler sonucu oluşan zeytinyağı çeşitleri nelerdir? Hangi zeytinyağını tercih etmeliyiz?

Zeytinyağı çeşidini etkileyen birçok faktör olsa da temelde üç başlık altında toplayabiliriz.

1)Natürel Zeytinyağı:

Kimyasal işleme tabi tutulmadan sadece fiziksel ve mekanik yollarla üretilen zeytinyağıdır. Kimyasal işlem olmadığı için zeytinyağının besin değeri daha çok korunur. Üç alt başlığa ayrılır.

a) Natürel Sızma Zeytinyağı:

Zeytinyağının içinde oleik asit bulunur. Natürel sızma zeytinyağının oleik asit cinsinden asitlik oranı yüzde 0,8’den daha azdır.

b) Natürel Birinci Zeytinyağı:

Natürel birinci zeytinyağının asitlik oranın yüzde 2’den düşüktür.

c) Natürel İkinci Zeytinyağı:

Natürel ikinci zeytinyağının oleik asit cinsinden asitlik oranın ise yüzde 2 ile 3 arasındadır.

hangi zeytinyağını tercih etmeliyiz, zeytinyağı çeşitleri nelerdir, en kaliteli zeytinyağı, en iyi zeytinyağı, tabakta zeytin ve zeytinyağı

2)Rafine Zeytinyağı:

Rafine zeytinyağı, asitlik derecesi yüksek olan yağın rafinasyon işlemi sonucu asitlik derecesinin düşürülmesiyle elde edilir. İlk başta asitlik derecesinin yüksek olmasının sebebi zeytinlerin çok geç hasat edilmesi veya fabrikada uzun süre bekletilmesi olabilir. Asitlik derecesi düşürülen zeytinyağının yüksek asitten kaynaklanan acı tadı giderilir. Ancak rafine zeytinyağında rafinasyon işlemi sonucu besin kayıpları olmaktadır. Natürel zeytinyağı kadar kaliteli bir yağ değildir.

3)Riviera Zeytinyağı:

Riviera zeytinyağı, rafine zeytinyağına yüzde 10 ile 20 arasında natürel zeytinyağı ilave edilmesiyle elde edilir. Oleik asit cinsinden asitlik derecesi yüzde 1,5’tan azdır. Rafine zeytinyağı kadar tatsız değildir. Yine rafinasyon işlemine uğradığı için besin değeri kayıpları olur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: AKDENİZ TİPİ BESLENME NEDİR?

Sonuç olarak; üç zeytinyağı türünün de farklı özellikleri ve farklı kullanım alanları vardır. Natürel zeytinyağı daha çok çiğ olarak salatalarda kullanılırken, rafine zeytinyağı kızartmalarda, riviera zeytinyağı ise yemeklerde tercih edilebiliyor. Zeytinyağının kalitesi ve besin değeri için ise tercih edilmesi gereken yağ natürel zeytinyağıdır. Natürel zeytinyağını yemeklerde ve salatalarda güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağının gerçek tadını alabileceğiniz en uygun yağ da natürel zeytinyağıdır.

Zeytinyağı ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Akdeniz yaşam tarzı hakkında daha çok şey öğrenmek için aysbelle sosyal medya hesaplarını takipte kalın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

INSTAGRAM:

AYSBELLE

AYSBELLE HOME

YouTube:

Aysbelle YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!