Yaz mevsiminde sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri, yazın nasıl beslenmeliyiz, yaz mevsiminde sağlıklı beslenme
Sağlıklı Beslenme

YAZ MEVSİMİNDE SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME ÖNERİLERİ

Her mevsimin kendine göre özellikleri vardır. Bu özelliklere göre yaşam şeklimizde ve beslenmemizde de bazı değişiklikler meydana gelir. Yaz mevsimi; rengarenk sebze ve meyvelerin olduğu, günlerin uzadığı ve sıcakların arttığı harika bir mevsim. Peki yaz aylarında nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı bir yaşam için yazın nelere dikkat etmeliyiz? Hepsini yazının devamında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1)Yaz sebze ve meyvelerine sofranızda yer açın!

Yaz mevsimi, sebze ve meyve çeşitliliği bakımından gerçekten çok güzel bir mevsim. Kahvaltının vazgeçilmezlerinden tazecik domates ve salatalık, ara öğünlerinizi süsleyecek rengarenk meyveler ve çeşit çeşit sebze yemekleri… Hazır tam zamanıyken bolca vitamin ve mineral için bu güzellikleri sofranıza eklemekte fayda var.

a) Yaz sebzeleri: Taze fasulye, domates, salatalık, kabak, patlıcan, semizotu, dolmalık biber…

b) Yaz meyveleri: Çilek, kiraz, vişne, kavun, karpuz, şeftali, yeşil erik, üzüm…

yaz sebze ve meyveleri nelerdir, yazın hangi besinleri tüketmeliyiz, yaz mevsiminde sağlıklı beslenme, yazın ne yemeliyiz

2) Porsiyonlara dikkat!

Evet, belki her mevsim porsiyonlara dikkat etmekte fayda var ama özellikle yaz aylarında meyveler kendini bolca yedirtmek istiyor. Sulu oldukları için sıcak günlerde daha çok tercih ediliyor. Günlük beslenmemize vitamin ve mineral için meyveleri ekleyeceğiz ama aşırı tüketimi önlemek için porsiyon kontrolü yaparak tüketmekte fayda var.

3) Bolca su tüketme zamanı!

Yazın özellikle Akdeniz ve Ege’de yoğun nemden dolayı otururken bile terlediğimizi düşünürsek bu öneri çok da tuhaf kaçmaz. Terlemeyle daha çok su kaybettiğimiz bu mevsimde su tüketimine ekstra özen göstermeliyiz.

4) Mineralleri unutmamak lazım.

Terlemeyle sadece su kaybı olmaz. Bunun yanında bazı minerallerin kaybı da söz konusu olur. Bu yüzden mineral kaybını önlemek için eğer bir böbrek rahatsızlığınız yoksa sade maden suyu tüketebilirsiniz. Sade olması önemli çünkü diğer meyveli maden sularının çoğuna aroma vericiler ekleniyor. Bunun yerine daha sağlıklı olması açısından sade maden suyunuza kendiniz taze meyveler ekleyerek aroma verebilirsiniz.

5) D vitamini almak için doğru zamanlar!

Kışın güneş görme süresi az olduğu ve soğuktan dolayı kat kat giyinildiği için D vitamininden pek yararlanılamıyor. Bu yüzden yaz mevsimi güneşten D vitamini depolamak için harika bir zaman! D vitamini ile ilgili daha çok şey öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: D VİTAMİNİ ZAMANI! D VİTAMİNİ NEDİR?

Yaz mevsiminde sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri, yazın nasıl beslenmeliyiz, yaz mevsiminde sağlıklı beslenme önerileri

6) UV ışınlarına dikkat!

Yazın D vitamini almak için en uygun zamanlar ancak güneşin zararlı ışınları olan UV ışınlarından da korunmalıyız. Özellikle öğle saatlerinde UV ışınları etkisini daha çok gösterir. Bu saatlerde güneşin altında kalmamalıyız. Öğle saatlerinde dışarda olmamız gerekiyorsa şapka, güneş ve güneş kremi gibi ekipmanlarla korunmalıyız.

7) Hafif yiyecekler tüketmeliyiz.

Hava sıcaklığı yüksek olduğundan vücut kendi sıcaklığını dengede tutmak için ayrı bir çabaya giriyor. Bu dönemde bir de aşırı yağlı, şerbetli yiyeceklerle vücuda yük bindirmek yerine daha hafif yiyecekler tercih etmeliyiz. Ayrıca sadece yazın değil her mevsim, daha çok hafif yiyecekleri tüketmeliyiz. Sebze yemekleri, az yağlı et yemekleri, tam tahıllar, meyveler, kurubaklagiller…. Yani kısacası yolumuz yine Akdeniz tipi beslenme! Aysbelle’de Akdeniz tipi beslenmeye dair birçok yazı bulabilirsin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: AKDENİZ TİPİ BESLENME NEDİR?

8) Serinlemek için gazlı içecekler yerine dondurma!

Serinlemek için gazlı içecekler yerine dondurma tercih edebiliriz. Normalde dondurma sağlıklı sayılabilecek bir yiyecek ancak hazır paket dondurmaların aşırı şeker ve katkı maddesi içermesi sebebiyle hazır dondurma pek tüketmenizi önermem. Bunun yerine kendi dondurmasını yapan güvendiğiniz bir yerden alıp tüketebilirsiniz. Ya da ben, evde kendi dondurmanızı yapmanızı öneririm. Nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız Aysbelle Youtube kanalında birçok pratik dondurma tarifi bulabilirsiniz!

ev yapımı dondurma tarifi, yazın nasıl beslenmeliyiz, yaz mevsiminde sağlıklı beslenme

9) Ara öğün yapılmalı mı?

Ara öğün yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Günde kaç ara öğün yapmalıyız? gibi soruların cevabı tamamen kişiye bağlı olsa da yazın günler uzadığından ana öğünlerdeki aşırı yeme ataklarını önlemek için hafif ara öğünler tercih edilebilir. Yakında bu konuyla ilgili de bir yazı gelecek. Bu yüzden Aysbelle sosyal medya hesaplarını takipte kalın!

10) Hareket etmek için daha çok zamanımız var.

Yazın günler daha uzun olduğundan artık hareket etmek için daha çok zamanımız var. Güneşin erken doğduğu sabah saatlerinde koşu yapmak, denizde yüzmek veya akşam iş çıkışı yürüyüş yapmak… Seçenek çok. Seçimi ise tamamen size kalmış. 🙂

Yazıyı faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Sitedeki diğer yazılara ve fit tariflere göz atmayı unutmayın. Ayrıca Aysbelle’i aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

INSTAGRAM:

AYSBELLE

AYSBELLE HOME

YouTube:

Aysbelle YouTube kanalı