Sağlıklı Beslenme

WELLNESS NEDİR? 2021 WELLNESS TRENDLERİ NELERDİR?

Wellness’ın kelime anlamı aslında sağlık demek. Ama bu kelimeyi daha ayrıntılı inceleyecek olursak wellness; fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak sağlıklı olmak demektir. Yani bütüncül bir sağlıktan bahsediyor. Wellness için sadece sağlıklı beslenip spor yapıp fiziksel sağlığı korumak yetmiyor, bunun yanında zihinsel sağlığımız ve sosyal ilişkilerimize de aynı ilgiyi göstermemiz gerekiyor.

Seneler içinde bazı wellness trendleri gelip geçse de bazıları da hep kalıyor. 2020 yılında tüm dünyanın geçirdiği süreçten dolayı 2021 yılında da bazı trendler değişti bazıları ise hala devam ediyor. Hadi gelin 2021 wellness trendlerine biraz daha yakından bakalım.

1.Bağışıklık güçlendirici besinler ve tarifler ön plana çıkıyor.

2020 yılından itibaren insanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için daha çok düşünmeye ve bu konuda adımlar atmaya başladı. Bunun için başta gelen adım ise bağışıklığı güçlendiren besinlerin tüketimini arttırmak oldu. Bu besinlerle yapılan tarifler ise 2021 yılının gözde tariflerinden olacak gibi görünüyor. Aysbelle’deki tüm tariflere fit tarifler köşesinden ulaşabilirsiniz.

2.Sezgisel beslenme yine gündemde!

Sezgisel beslenmeyi bireyin açlığının, tokluğunun, hangi besine ihtiyacı olduğunun farkında olması ve ona göre beslenmesi olarak tanımlayabiliriz. Son yıllarda oldukça popüler olan bu konu 2021 yılında da popülerliğini sürdürüyor.

evde spor yapmak, yoga, pilates, wellness trendleri

3.Evde spor yapmak popülerleşiyor.

Önceden spor yapmak için illaki bir spor salonuna gitmemiz ya da bir park kenarında koşmamız gerektiğini düşünüyor olabilirdik. Ama 2020 yılıyla beraber bu düşünce değişti. Artık evde de spor yapılabileceği ve bunun bir rutine dönüştürülebileceği görüldü. YouTube gibi platformlarda spor videolarının aranma sayısı arttı. Birçok kişi yeni bir spora başladı. 2021 yılında evde spora başlayanların sayısı daha da artacak gibi görünüyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: HOME OFFICE ÇALIŞIRKEN SAĞLIKLI BESLENME İPUÇLARI

4.Doğayla iç içe geçirilen vakitler

Doğa ile vakit geçirmek belki de insan ruhuna en iyi gelen şeylerden bir tanesi. Özellikle 2020 yılında insanlar eve kapanınca ve kalabalık ortamlara girmek risk oluşturmaya başlayınca insanlarda bir doğaya yönelme ve doğada vakit geçirme isteği arttı. Doğanın kıymeti daha da anlaşıldı. Hayatın koşuşturmacasından uzaklaşıp açık havada yapılan yürüyüşler zihni sakinleştirmenin güzel bir yolu olarak 2021 yılında karşımıza çıkıyor.

5.Kişisel bakım rutini oluşturmak

Gün içerisinde kendinize ayırdığınız küçük bir zaman diliminde bile bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. İster sabah ister akşam ya da vakit bulduğunuz bir anda kendi kendinize geçireceğiniz bu özel zamanlar gününüzü daha pozitif geçirmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Cilt maskeleri, ılık bir duş veya bir bitki çayı ile geçirdiğiniz bu rutinler yine wellness trendleri arasında yerini koruyor.

Wellness trendleri, mandalina, kahve çiçekler

6.Çevre sağlığı için sürdürülebilir beslenme

Sadece kendini değil yaşadığın dünyayı da düşünmek ve bu amaçla sürdürülebilir bir beslenme modeli benimsemek 2021 yılının öne çıkan başlıklarından bir tanesi. Sürdürülebilir bir beslenme için özellikle bitkisel beslenmeyi arttırmak ve hayvansal ürün tüketimini azaltmak hem kendi sağlığımız hem de çevre sağlığı için oldukça faydalı görünüyor. Sürdürülebilir beslenme modeli deyince de Akdeniz diyeti dikkatleri üstüne çekmeye yine devam ediyor.

7.Akdeniz diyeti dikkatleri üstüne çekmeye devam ediyor!

Akdeniz diyeti diğer adıyla Akdeniz tipi beslenme tanımlandığı ilk zamanlardan beri en popüler beslenme şekilleri arasında hep en üst sıralarda yerini alıyor. Sağlık üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış, sürdürülebilir ve hayattan zevk almaya da yardımcı bu beslenme biçimi 2021 yılında yine trendlerde!

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: AKDENİZ DİYETİ NEDİR?

8.Cilt sağlığını koruyucu güzellik ürünleri

2020 yılında sabun, dezenfektan ve kolonya kullanımının artmasıyla el mikrobiyomu etkilenmeye başladı. Bu yüzden cilt mikrobiyomunu koruyucu veya cildi nemlendirici güzellik ürünleri ve bunlara yönelim artacak gibi görünüyor.

Beni aşağıdaki instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Ayrıca merak ettiklerinizi yorum kutusuna yazabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Instagram Hesapları:

AYSBELLE

AYSBELLE HOME