bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, bağışıklık güçlendirici
Sağlıklı Beslenme

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER NELERDİR?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak gerekebilir. Bunlar arasında; düzenli egzersiz yapmak, yeterince uyumak, sigarayı bırakmak, günlük yeterli miktarda su tüketmek, kişisel hijyene dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek sayılabilir. Bağışıklık güçlendirebilen bu yaşam tarzı önerileri için ‘Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?’ adlı bir önceki yazıyı okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise bağışıklık sistemini güçlendirebilen besinleri inceleyeceğiz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için atılabilecek önemli adımlardan bir tanesi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmektir. Ancak tek bir besine yönelmek ve sadece o besinden mucize beklemek pek doğru değil. Bunun yerine sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek ve farklı besin grupları ile diyette çeşitlilik yaratmak bağışıklığı güçlendirmeye daha çok yardımcı olabilir.

Sağlıklı beslenmenin yanında bazı besinler içerdiği antioksidanlar ve vitaminler sayesinde bir adım daha öne çıkıyor. Bu besinleri günlük beslenmemize eklemek bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabilir. Peki bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir? İşte sizler için seçtiğimiz 6 besin!

1)Yaban Mersini:

bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir, bağışıklığı güçlendiren besinler, yaban mersini, antioksidan, bağışıklık güçlendirici, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir

Yaban mersini birçok vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra iyi bir antioksidan kaynağıdır. Fenolik bileşikler ve özellikle yaban mersinine mor rengini veren ‘antosiyanin’ sayesinde antioksidan özelliği kazanır.

2) Zencefil:

Zencefil, soğuk algınlığına karşı kışları daha sık tercih edilen bir baharat haline geldi. Aslında her mevsim zencefili hayatımıza dahil edebiliriz. Zencefil bağırsakların sağlıklı çalışması destekler. Ağrıları azaltır ve güçlü bir antioksidandır.

3) Zerdeçal:

Zerdeçal güçlü bir anti-inflamatuar yani iltihap gidericidir. Antioksidandır ve bağışıklığı desteklemeye yardımcı olur.

bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir, bağışıklık güçlendirici, nar antioksidan meyve

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: AKDENİZ TİPİ BESLENMEYE NASIL BAŞLANIR?

4) Nar:

Kırmızı renkli besinler içerisinde yer alan nar; A, C, E vitaminlerinin yanı sıra güçlü bir antioksidandır. İçerdiği polifenoller sayesinde bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olabilir.

5) Sarımsak:

Sarımsak yıllardır sofraların vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir. Sarımsak ‘allicin’ adlı bileşiği içerir ve allicin sayesinde vücutta serbest radikal oluşmasını önleyebilir.

6) Probiyotik Yoğurt:

Probiyotik yoğurt normal yoğurdun aksine içerisine probiyotik eklenmesiyle elde edilen bir besindir. Normal yoğurttan daha fazla probiyotik içerir. Probiyotikler bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirebilir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili diğer yazılara ‘Sağlıklı beslenme’ köşesinden ulaşabilirsiniz. Aysbelle’ i aşağıdaki sosyal medya kanallarından takip etmeyi unutmayın.

INSTAGRAM:

AYSBELLE

YOUTUBE:

AYSBELLE YOUTUBE KANALINA ABONE OLUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir