bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemini güçlendiren öneriler, bağışıklığı güçlendiren besinler
Sağlıklı Beslenme

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR?

Bağışıklık sistemi; kısaca vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Vücudu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyarak sağlık halinin devamının sağlamasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak gerekebilir. Bu konuda en önemli adımlardan bir tanesi tabi ki beslenme ancak tek bir besine yönelmek de yanlış. Bunun yerine tüm besin gruplarından dengeli ve yeterli beslenmek en doğrusu.

Aşağıda sıralanmış bağışıklık sistemini güçlendirebilen yaşam tarzı önerileri işinize yarayabilir.

1) Düzenli Egzersiz Yapmak

Yoğun yaşam temposuna sahip olan bireyler için düzenli egzersiz yapmak belki zor geliyor olabilir. Ancak egzersiz demek uzun saatler yapılan ve her gün mutlaka yapılması gereken bir zorunluluk değildir. Kendi yaşam tarzınıza göre ayarladığınız günlerde kısa da olsa hareket ederek ve gün içinde daha aktif kalarak egzersizi hayatınıza dahil edebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: HANGİ SPORU YAPMALIYIM?

bağışıklığı güçlendiren öneriler, düzenli egzersiz yapmak, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemini güçlendiren öneriler

2) Yeterince Uyumak

Uyku vücudun dinlenmeye geçtiği bir sonraki gün için enerji topladığı önemli bir evredir. Yetersiz uyumak bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu yüzden gün içerisinde daha enerjik olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız yeterince uyumaya özen gösterebilirsiniz.

3) Sigarayı bırakmak

Özellikle akciğer sağlığı için atabileceğiniz en önemli adımlardan bir tanesi sigarayı bırakmak olabilir.

4) Günlük Yeterli Miktarda Su Tüketmek

yeterli su içmek, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklığı güçlendiren öneriler, bağışıklık sistemini güçlendiren şeyler

Su, vücudumuzda metabolik olaylardan tutun da vücut ısısının düzenlenmesine kadar birçok yerde önemli bir göreve sahiptir. Günlük yeterli miktarda su içmek metabolizmanın da daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: DAHA FAZLA SU İÇMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

5) Kişisel Hijyene Dikkat Etmek

Özellikle pandemiden dolayı daha da önem kazanan bir diğer konu ise kişisel hijyene dikkat etmek. Hijyen konusunda daha dikkatli olabiliriz.

6) İdeal Kiloyu Korumak

Hızlı kilo değişimleri yerine ideal kiloya ulaşmak ve onu korumak daha faydalı olabilir.

bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, güçlü bağışıklık, bağışıklığı güçlendiren öneriler, bağışıklık sistemini güçlendiren şeyler, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

7) Akdeniz Tipi Beslenerek Sağlıklı, Yeterli ve Dengeli Beslenmek

Akdeniz tipi beslenme; sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek için harika bir beslenme tarzıdır. Akdeniz tipi beslenmeyi yani Akdeniz diyetini hayatınıza dahil ederek sağlıklı beslenmeye hem güzel bir adım atmış olursunuz hem de bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: AKDENİZ TİPİ BESLENME NEDİR?

Bir sonraki ‘Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?’ adlı yazıya göz atmayı unutmayın. Aysbelle’ i aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM:

AYSBELLE

YOUTUBE:

AYSBELLE YOUTUBE KANALINA ABONE OLUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir