daha fazla su iç, suyun faydaları, ne kadar su içmeliyiz
Sağlıklı Beslenme

DAHA FAZLA SU İÇMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Yaz aylarında hava sıcakken ve terleme olayı da fazlayken su içmek aklımıza daha çok geliyordu. Şimdi kış aylarında birçoğumuz su içmeyi unutuyoruz veya su içmeyi sevmiyoruz. Ancak suyun vücudumuzda birçok önemli rolü var. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. Cilt kuruluğunu önlüyor. Vücut ısısını dengeliyor. Daha saymakla bitmez. Suyu yeterli miktarda tüketmek faydalı olsa da fazlası zarar verebiliyor. Aşırı su tüketimi başta böbreklere zarar verebiliyor. O yüzden az da çok da tüketmeyeceğiz, kararında tüketeceğiz. Bu yazım özellikle az su tüketen, su içmeyi unutan veya suyu sevmeyenler için. Uygulayabileceğiniz 5 öneriyi yazımda sıraladım. Keyifli okumalar!

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: AKDENİZ TİPİ BESLENME NEDİR?

1. Su şişeniz gözünüzün önünde olsun.

Su içmeyi unutuyorsanız su şişenizi veya bardağınızı sürekli gördüğünüz bir yere koyarsanız unutma ihtimaliniz de azalacaktır. Örneğin; ders çalışma masanıza, iş yerinizdeki masaya, yemek masanıza veya televizyonun önüne koyabilirsiniz.

2. Tüketimi yavaş yavaş arttırın.

Az su içiyorsanız ve içtiğiniz su miktarını arttırmak istiyorsanız bir anda kendinize yüksek hedefler koymayın. Bu durum sizi zorlayacak ve muhtemelen birkaç gün sonra tekrar eski düzeninize dönmenize sebep olacaktır. O yüzden küçük hedeflerle başlayıp yavaş yavaş arttırın. Mesela normalde 4 bardak su içiyorsunuzdur. Bugün 4,5 bardak için. Sonraki gün 5 bardak. Böylece 7 – 8 su bardağı suya daha rahat ulaşırsınız.

3. Suyunuzu aromalandırın.

Suyun tadını mı sevmiyorsunuz? Bu yüzden hiç içmek istemiyor musunuz? Pekala. O zaman suyunuzu aromalandırmayı deneyebilirsiniz. Suyunuzun içine limon dilimleri, nane veya portakal dilimi atıp biraz beklerseniz bu besinler suya aromasını salacaktır. Böylece su içmek daha keyifli bir hale gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN 5 YOLU!

4. Alarm Kurun.

İlk üç maddeyi de yapıyorsunuz. Ancak yine de su içmeyi unutuyor musunuz? O zaman alarm kurabilirsiniz. Belli saat aralıkları ile alarm kurun ve alarmınızda kendinize su içmeyi hatırlatacak bir not yazın. İlk başlarda alarm ile su içmeyi hatırlıyorken bu bir süre sonra alışkanlığa dönüşecektir ve artık alarm kurmanıza da gerek kalmayacaktır.

5. Kahvenizin yanında su için.

Gün içinde çok kahve ve çay tüketiyorsanız bu madde sizin için. Kahve ve çay vücuttan su atımını arttırır. Siz bir de az su içiyorsanız daha vücudunuzdaki sudan kayıplar olacaktır. Kayıpları önlemek için kahvenizin yanında bir bardak su içmeyi unutmayın.

  • Bu yazı sizin için faydalı olduysa arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…
  • Akdeniz tipi beslenme ve fit tarifler için Aysbelle’de birçok yazı bulabilirsiniz. Beni aşağıdaki instagram hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM HESAPLARI:

Aysbelle

Aysbelle Home