metabolizma nasıl hızlandırılır
Sağlıklı Beslenme

Metabolizma Hızlandırmanın 5 Yolu!

Sıkça sorulan sorulardan biri olan metabolizma, bu ilgiyi gerçekten hak ediyor. Çünkü metabolizma üzerinde düşünülmesi gereken konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Hani yiyip yiyip kilo almayan insanlar var ya onlar bu avantajlarını büyük ölçüde metabolizmalarına borçlular. Metabolizma hızlandırmak için ne yapılması gerektiğine geçmeden önce ‘metabolizma nedir?’ sorusunun cevabına bakalım.

Metabolizma Nedir?

Metabolizma vücudun yaşamsal faliyetlerini devam ettirebilmesi için gerekli olan yapım ve yıkım olaylarının tümüne verilen isimdir. Hemen hemen her insanın metabolizmasının çalışma hızı farklıdır. Hızlı çalışan bir metabolizma hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve kilo alma gibi durumları engelleyebilir. Metabolizma hızında ise genetik ve çevresel faktörler rol oynar. Genetik faktörleri değiştiremesek de çevresel faktörleri değiştirip metabolizmayı hızlandırmak için bir şeyler yapabiliriz. Peki metabolizma nasıl hızlandırılır?

1) Yeterli miktarda su tüketmek:

Su tüketim miktarı kişisel olarak farklılık gösterse de yetişkin bireylerin günlük ortalama 2 litre su tüketmesi gerekmektedir. Yeterli miktarda su tüketmek metabolizmayı hızlandırır.

2) Düzenli spor yapmak:

Düzenli bir şekilde yapılan spor hem kilo vermeye yardımcı olur hem de metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

3) Posa (diyet lifi) yönünden zengin besinleri tüketmek:

Kurubaklagiller, tam tahıllı ekmekler, sebzeler ve bazı meyvelerin posa içeriği yüksektir. Bu besinler de bağırsak sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Posa tüketiminin artması metabolizmayı hızlandırır.

4) Düzenli uyku:

Düzenli bir gece uykusu özellikle hormonların sağlıklı bir şekilde çalışması açısından oldukça faydalıdır. Bu durum da sindirim sisteminin çalışmasını dolayısıyla metabolizmayı etkiler.

5) Kas kütleni arttır, yağ kütleni azalt.

Diğer bütün önerilere bakacak olursak aslında hepsi kas kütlesini arttırıp, yağ kütlesini azaltmak içindi. Çünkü metabolizmanın hızlanmasını esas sağlayan şey kas kütlesinin artışıdır. Bu yüzden sağlıklı beslenmeyi, düzenli spor yapmayı, posa yönünden zengin besinleri tüketmeyi, bol su içip kendine iyi bakmayı unutma! 🙂

Bir sonraki yazım ne hakkında olsun? Aşağıdaki yorum kutusuna veya instagram hesaplarıma yorumlarını yazabilirsin. Beni instagramdan Aysbelle ve Aysbelle Home hesaplarından takip edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir