siyah çay ile yeşil çay arasındaki fark nedir, yeşil çayın faydaları
Sağlıklı Beslenme

Siyah Çay Mı Yeşil Çay Mı? Hangisini Tüketmeliyiz?

Çay, Türkiye’de en çok tüketilen içeceklerden bir tanesidir. Misafir gelince hemen bir çay demlenir. Sabah kahvaltısının veya fırından yeni çıkmış mis kokulu bir kekin yanında bolca çay tüketilir. O kadar çok sevilir ki can sıkıntısında bile bir çay demlenir ve içilir. Günümüzde böylesine sevilen çayın tarihine bakınca ilk olarak Çin’de yetişmeye başladığı ve sonra da tüm dünyaya yayıldığı söyleniyor. Çay yapısı gereği nemli ve bol yağışlı yerleri sevdiği için ülkemizde de özellikle Doğu Karadeniz’ de çay yetiştiriciliği yapılıyor. Ülke olarak daha çok siyah çayı bilsek ve en çok onu tüketsek de çayın birçok farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yeşil çaydır. Yeşil çay özellikle son zamanlarda daha popüler bir hale gelmeye başladı. Gelin öncelikle siyah çay ile yeşil çay arasındaki farklar nelerdir ona bakalım.

Siyah Çay ile Yeşil Çay Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki çay arasındaki en büyük farkın sebebi işlenme şekillerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Farklı bölgelerde farklı işlenme şekilleri kullanılmasına karşın çay işlenmesinde genel olarak soldurma, kıvırma, fermentasyon ve kurutma gibi işlemler kullanılmaktadır. Bu aşamaların her biri çaylarda aynı oranda kullanılmıyor. Hatta çayın türüne göre bazı işlemler hiç yapılmıyor.

Yeşil çay işlenirken siyah çaya göre daha az işlem görüyor. Örneğin siyah çay fermente edilirken yeşil çay edilmiyor. Yeşil çay daha az işlem gördüğü için içindeki fenolik bileşik kaybı daha az oluyor. Ama yapılan çalışmalara bakınca arada çok da büyük bir fark olmadığı görülüyor.

— İlginizi Çekebilir —

Mevsim Geçişlerinde Beslenme: Sonbahara Merhaba!

Siyah çay ile yeşil çayın flavonoid miktarlarını karşılaştırısak siyah çayda 268 mg, yeşil çayda ise 316 mg flavonoid bulunuyor. Güçlü bir antioksidan olan epigallokateşin gallat ise iki çayda da bulunmasına rağmen yeşil çayda daha fazla var. Yani yeşil çayın antioksidan miktarının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında siyah çayın tadının daha çok sevildiği aşikar. Bunun en büyük sebebi ise yeşil çayın uğramadığı fermentasyon işlemine siyah çayın uğraması. Siyah çay bu işlem sonucunda o bütün aromasını ve kokusunu kazanıyor. Yeşil çay ise biraz daha buruk tadı sebebiyle fazla sevilmiyor ancak son zamanlarda popüler olmasının sebebi olan ‘yeşil çay daha sağlıklı’ söylemleri sebebiyle tüketimi arttı. Peki bunları da öğrendikten sonra hangi çayı tüketmeliyiz?

— İlginizi Çekebilir —

Metabolizma Hızlandırmanın 5 Yolu!

Hangi çayı tüketmeliyiz?

Yukarıdaki özelliklere bakınca siyah çay ile yeşil çay arasında çok büyük farklar olmadığını görüyoruz. Yeşil çayda biraz daha fazla olmasına rağmen iki çay içinde de sağlık için oldukça faydalı bileşikler bulunuyor. Çayın bu bileşiklerle sağlık üzerine ne gibi etkileri olabileceği ile ilgili birçok çalışma var ve yapılmaya da devam ediyor. İsterseniz yakında bu çalışmalardan da bilgiler sizlerle paylaşırım. Sonuç olarak iki çayı da tüketebilirsiniz. Daha sağlıklı etiketi ile pazarlanıyor diye yeşil çayı sevmediğiniz halde tüketmek zorunda değilsiniz. Seviyorsanız iki çayı da tüketebilirsiniz. 🙂 Sağlıklı beslenme köşesinde sağlıklı beslenmeyle ilgili diğer yazılarımı okuyabilirsiniz. Instagram hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Instagram Hesaplarım:

Aysbelle

Aysbelle Home

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir