çayın faydaları nelerdir
Sağlıklı Beslenme

Çayın Faydaları Nelerdir?

Çay hem dünyada hem de Türkiye’de en çok tüketilen içeceklerden biridir. Birçok farklı çay türü olmasına karşın ülkemizde en çok bilinen çay türleri siyah çay ve yeşil çaydır. Siyah çay ile yeşil çay arasındaki en önemli fark işlenme şekillerinden kaynaklanmaktadır. Siyah çay ve yeşil arasındaki farklar hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz bu konudaki blog yazımıza göz atabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: SİYAH ÇAY MI YEŞİL ÇAY MI? HANGİSİNİ TÜKETMELİYİZ?

çayın faydaları nelerdir siyah çayın faydaları nelerdir siyah çayın faydaları yeşil çayın faydaları nelerdir çayın yararları çay

Çay uzun yıllardır kültürümüzün önemli bir parçası olmuş ve sevilen bir içecek haline gelmiştir. Peki çayın faydaları nelerdir? Çayın faydalarını öğrendikten sonra çayı daha çok seveceksiniz.

1.Kalp sağlığını korur.

Çay halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin kontrol edilmesinde rol oynayabilir ve bu özelliği ile kalp sağlığını korur.

2.Polifenoller içerir.

Çaya aromasını polifenoller verir ve çay, sağlık üzerine birçok etkisini polifenoller aracılığı ile gösterir. Yeşil çay polifenoller açısından siyah çaya göre daha zengindir.

3.Epigallokateşin gallat içerir.

Kateşinler grubunda bulunan epigallokateşin gallat güçlü bir antioksidandır.

çayın faydaları nelerdir çayın yararları yeşil çayın yararları yeşil çayın faydaları siyah çayın faydaları

4. Kahveye göre daha az kafein içerir.

Çaydaki kafein miktarı kahveye göre çok daha azdır. Ancak çay da içerisindeki kafein sayesinde dikkati arttırır ve dinçlik verir.

5. Antikanser yani kansere karşı koruyucudur.

Antioksidan içeriği yüksek olduğu için düzenli kullanımda kansere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Çayın diüretik olduğunu yani vücuttan sıvı atımını arttırdığını da unutmayalım. Çay tükettiğinizde yeterli miktarda su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Diğer yazılar için sağlıklı beslenme köşesine göz atabilirsiniz. Aysbelle’ i aşağıdaki sosyal medya kanallarından takip etmeyi unutmayın!

INSTAGRAM:

AYSBELLE

YouTube:

AYSBELLE YOUTUBE KANALINA ABONE OL!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir