fıstık
Haftanın Besini,  Sağlıklı Beslenme

Kuruyemişler!

Fırından yeni çıkmış fıstıklar

Herkese Merhaba! 🙂 Bugün Akdeniz tipi beslenmede kuruyemişlerin yerinden bahsedeğicez. Özellikle kilo verme sürecinde olan kişiler hemen kuruyemişlerden uzak durmaya başlıyor. Ama aslında böyle mi olmalı? Gelin biraz daha yakından bakalım.

🥜Akdeniz tipi beslenmenin özelliklerinden bir tanesi de birçok sağlıklı yağ içermesi. Bunların başını zeytinyağında bulunan oleik asit, balıkta bulunan omega 3 gibi yağlar çekiyor. Bugün bahsedeceğimiz ise kuruyemişler. 😚🎉

🥜Kuruyemişler Akdeniz tipi beslenmedeki sağlıklı yağlardandır. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerini içerirler. Bu yüzden kalp sağlığı için oldukça faydalıdırlar.

🥜Bunun yanında vitamin olarak E vitamini, B vitaminlerinden bazılarını ve magnezyum, çinko gibi mineralleri içerirler. Protein değerleri iyidir.

🥜Bu yüzden beslenme tarzımıza kuruyemişleri eklemeliyiz.

🥜ANCAK; porsiyon kontrolü şart. Kuruyemişler kalori değeri yüksek oldukları için fazla tüketimlerinde kilo alımınızı arttırabilir. Yani tamamen kesmek yerine kontrollü bir tüketimle beslenmemize kuruyemişleri ekleyebiliriz.

🥜 Ayrıca kuruyemişlerin faydalarından yararlanabilmek için onları çiğ tüketmemiz gerekiyor. Hazır satılan ve ekstra yağ, tuz ile kavrulmuş kuruyemişler vücuda fayda yerine daha zarar veriyor. O yüzden çiğ tüketmek en güzeli.

🥜Eğer çiğ tüketemiyorsanız bir fırın tepsisine kuruyemişleri dökün. Biraz fırınlayın. Mesela resimdekiler fırından yeni çıkmış mis kokulu fıstıklar… Bu şekilde biraz daha kıtır oluyor, seveceğinizi düşünüyorum. 🎉 Keyifli günler dilerim. 🤗

Akdeniz tipi beslenme diğer adıyla Akdeniz diyeti ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istersen şuraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsin. Daha anlık içerikler için beni instagramdan da takip edebilirsin. Fit tariflere ise fit tarifler köşesinden ulaşabilirsin. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir