Akdeniz evleri
Akdeniz Tarzı Dekorasyon

Akdeniz Tarzı Dekorasyon: 5 Öneri

Enerjisini denizin mavisinden ve doğadan alan Akdeniz mimarisi sizin de evinizi sarsın. Birçok farklı tarzı içinde barındırabilen Akdeniz evleri; oldukça taze, ışıkla dolu, doğal ve şıktır. Kendinizi tatilde gibi rahat ve ferah hissetmenizi sağlar. Bu yazıda evlerine Akdeniz esintisi getirmek isteyen dekorasyon meraklılarına özel 5 öneriyi derledim.

Akdeniz Evleri

1) Beyaz duvarlar

Akdeniz evleri denilince akla ilk olarak bembeyaz duvarlar ve buna eşlik eden mavinin tonları gelir. Beyaz duvarlar odanın daha aydınlık görünmesini ve evinizde daha ferah bir ortam oluşmasını sağlar. Evlerinize Akdeniz esintisi getirmek için işe ilk olarak duvarlarınızı beyaza boyayarak başlayabilirsiniz.

2) Doğanın renkleri

Bu dekorasyon tarzı enerjisini doğadan aldığı için mavi, yeşil, toprak tonları başta olmak üzere doğanın canlı renkleri evlerde sıkça tercih edilir. Özellikle beyaz duvarlar ve sade koltukların kullanıldığı odalarda renkli aksesuarlar odanın havasını arttırır.

Akdeniz Tarzı Dekorasyon

3) Ahşap

Özellikle açık renkli ahşaplar Akdeniz tarzı dekorasyonda sıkça kullanılır. Koltukların, masaların kenarları ahşap malzemelerden oluşur. Ahşaptan veya tahtadan duvara raflar yapılır ve dekoratif amaçla kullanılır. Bazen bu ahşaplar ise beyaza boyanarak duvarlarla daha uyumlu bir hale getirilir.

4) Taş Döşeme

Akdeniz tarzı doğal bir tarz olduğu için taşlar kullanılmasa olmazdı. Bazen evin dışında bazense evin içinde taş döşemeler sıkça tercih edilir. Özellikle şömine arkasına ve mutfağa döşenen taş döşemeler odaya karakteristik bir hava katar.

5) Dekoratif eşyalar

Akdeniz stilinde duvarlar beyaz olduğu için odanın geri kalanında daha renkli eşyalar kullanılmaya çalışılır. Beyaz bir koltuk üzerine kullanacağınız renkli yastıklarla evinizin enerjisini yükseltebilirsiniz. Ahşap ve hasır süs eşyaları da sıkça tercih edilir. Bunun yanında bitkileri de unutmamak lazım. Özellikle mavi-beyaz saksılara koyacağınız farklı çeşitlerdeki çiçeklerle kendinizi doğada gibi hissedebilirsiniz.

Siz Akdeniz tarzı dekorasyonu seviyor musunuz? Aşağıdaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazabilirsiniz. 🙂 Daha fazla içerik için aysbelle ve aysbelle home instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir