home office online eğitim sağlıklı beslenme
Sağlıklı Beslenme

HOME OFFICE ÇALIŞIRKEN SAĞLIKLI BESLENME İPUÇLARI

Home office çalışma sistemi özellikle yurt dışında çok tercih edilen ve dünya genelinde de yaygınlığı yavaş yavaş artan bir sistemdi. Home office yani evden çalışma diyebileceğimiz bu sistemde işler online olarak yürütülüyordu. Yeni normalle birlikte birçok iş online sisteme taşınınca home office çalışma hızla yaygınlaşmaya başladı. Ayrıca okulların da online eğitime geçmesi ile birlikte evde geçirilen süre arttı. Bununla birlikte bilgisayar başında geçirilen saatler arttı. Derken bu sistemle çalışmaya alışkın olmayanlar ve bir düzen oturtmakta zorlananlar için sağlıklı beslenme alışkanlıkları sekteye uğramaya başladı. Bu yazımda online eğitim alanlar ve home office çalışanlar için sağlıklı beslenme ipuçlarını sıraladım. Keyifli okumalar!

1.Yemek yeme zamanlarını planlamak

Sezgisel beslenmek çok daha iyi bir davranış olsa da online çalışmada toplantı ve ders saatleri farklı farklı zamanlarda olabiliyor. Bu zamanlar öğün saatleri ile çakıştığında yetersiz beslenme durumu ortaya çıkabilir. Bunun için sabahtan günlük online işleri ve yemek zamanlarını planlayarak yeterli ve dengeli beslenmeye gereken zamanı ayırıp güzel bir adım atabiliriz.

2.Çalışma masasında çalışmak, mutfakta yemek yemek

Bu ayrımı yapmak çok önemli. Yemeği çalışma masasında yersek ve bunu bir alışkanlık haline getirirsek, çalışırken yemek yemek daha çok aklımıza gelmeye başlayacaktır. Çünkü yemeklerini orada yiyorsun. Bu yüzden çalışma masasında sadece çalışmalı, yemeği ise mutfakta yemeliyiz. Tam tersi eğer mutfak masasında çalışıyorsak zaten mutfak ortamından dolayı canımız daha çok şey yemek isteyecektir. İki duruma da dikkat etmeliyiz.

3.Abur cuburlara dikkat

Çalışırken canınız sıkıldığında abur cuburlar yerine daha sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek hem kalori alımını azaltacaktır hem de içeriği daha temiz şeyler tüketmeye yardımcı olacaktır. Bu zamanlarda meyve ya da fit tarifler porsiyon kontrolü yapılarak tüketilebilir. Fit tarifler için sitedeki fit tarifler köşesini ve @aysbelle instagram hesabını ziyaret edebilirsin.

4.Su içmeyi unutmamak

Bilgisayar başında uzun saatler geçirirken bu arada su içmeyi unutabiliriz. Unutmamak için suyunuzu masada göz önüne koymak sizin için iyi bir su içme hatırlatıcısı olacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: DAHA FAZLA SU İÇMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

5.Farkındalıkla yemek yemek

Çalışma saatlerinin yoğun olduğu günlerde yemek yemeye uzunca zaman ayıramayabilirsin. Ancak kısa sürede olsa yemek yerken farkındalıkla yemek ve sadece yemekle ilgilenmek doygunluk hissini daha kolay alamana yardımcı olacaktır.

Bu öneriler sana yardımcı olduysa arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Aysbelle’i aşağıdaki instagram hesaplarından da takip edebilirsin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

AYSBELLE

AYSBELLE HOME