yeşil zeytin ile siyah zeytin arasındaki fark, yeşil zeytin mi siyah zeytin mi daha faydalı, siyah zeytin kalori, yeşil zeytin kalori
Sağlıklı Beslenme,  Zeytinyağı

Yeşil Zeytin İle Siyah Zeytin Arasındaki Fark Nedir?

Yeşil zeytin ile siyah zeytin sanılanın aksine iki farklı tür zeytin değildir. İkisi de aynı ağaçta yetişir. Zeytin ağacı meyvesini ilk vermeye başladığında zeytinler açık yeşil renktedir. Zeytinlerin rengi zamanla koyu yeşil, ala mor ve siyah rengini alır. Zeytin olgunlaştıkça rengi koyulaşır ve en son siyah olur. Bir zeytin ağacında aynı anda hem yeşil zeytin hem ala hem de siyah zeytin bulunabilir. Ama zeytinler toplanmadan uzun süre ağaçta kalırsa çoğunluğu siyah olur.

Yeşil zeytin ile siyah zeytin arasındaki en önemli fark yağ oranlarıdır. Yeşil zeytin daha suluyken olgunlaşıp siyah zeytine dönüştükçe yağ miktarı artar. Sonuç olarak siyah zeytin yeşil zeytine göre daha yağlı bir zeytindir.

Peki iki zeytin arasında renkleri ve yağ oranları dışında başka ne gibi farklar vardır? Yeşil zeytin mi siyah zeytin mi tüketmeliyiz?

Yeşil zeytin ile siyah zeytin arasındaki fark nedir? yeşil zeytin mi siyah zeytin mi faydalı, yeşil zeytin siyah zeytin kalori, hangi zeytini tüketmeliyiz
Yeşil Zeytin ile Siyah Zeytin Arasındaki Fark Nedir?

YEŞİL ZEYTİN Mİ SİYAH ZEYTİN Mİ DAHA FAYDALI?

Yeşil zeytin ve siyah zeytini besin öğeleri açısından karşılaştıracak olursak pek fazla bir fark yoktur. Yeşil zeytin fenolik bileşikler ve A vitamini açısından daha zenginken siyah zeytin fosfor ve demir açısından daha zengindir. Kalorileri çok yakındır. Bu yüzden yeşil zeytin de siyah zeytin de tercih edilebilir.

Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi olan zeytin ve zeytinyağı daima sofralarımızda olması gereken besinlerdendir. Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili diğer yazılara zeytinyağı köşesinden ulaşabilirsiniz. Akdeniz diyeti ve yaşam tarzı ile ilgili daha çok şey öğrenmek isterseniz Aysbelle’ i aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın!

INSTAGRAM:

AYSBELLE

YouTube:

Aysbelle YouTube Kanalına Abone Olun!